Ayvalık Hakkında

Ayvalık Balıkesir ili'nin Ege Bölgesi'nde yeralan bir ilçesi olup Midilli adası'nın tam karşısında bulunmaktadır. Çam ormanları ve zeytin bakımından zengin olan Ayvalık, Ege Denizi kıyısında olup Ayvalık Adaları adı verilen takımadalara sahiptir. 

Ayvalık ilçesine bağlı irili ufaklı 22 ada bulunmaktadır. Bu adaların en büyüğü Alibey Adası ve diğer ismi ile Cunda Adası'dır. 1964 yılında bir köprü ile Lale Adası'na oradan da ilçe merkezine bağlanmıştır. Bu köprülerden biri aynı zamanda Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşır. Alibey Adası dışındaki tüm Ayvalık Adaları 1995 yılında milli park ilan edilmiş ve yerleşim yasaklanmıştır. Adalar içinde tarihi ve turistik öneme sahip olan bir diğeri de Tımarhane Adası'dır.

Ayvalık doğal güzellikler bakımından zengin bir ilçe olmakla birlikte kendine özgü mutfağı ile de ismini ön plana çıkarmıştır.. 

Papalina olarak bilinen bir balık türünün, genellikle meze olarak tüketilen ızgarası ve zeytinyağında unla yapılan kızartması da Ayvalık'ın önemli yemekleri arasında sayılır.

Deniz kıyısında olması nedeniyle deniz ürünlerinden yapılan mezeler ve zeytinyağlı yemekler Ayvalık mutfağının temelini oluşturmaktadır. 

Ayvalık'ta Görülmesi Gereken Yerler ; 

Saatli Cami (Agios Yannis Kilisesi): İlçe merkezinde yer alır. Kilise olarak inşa edilmiş, 1928'den sonra camiye dönüştürülmüştür.

Taksiyarhis Kilisesi: 1873 yılında inşa edilen bir kilise. İçerisinde bulunan çan, II. Dünya Savaşı yıllarında yerinden çıkarılarak halka haber vermesi için kullanılmıştır. Daha sonraları bu çanın dünyanın en büyük çanı olduğu ortaya çıkmıştır. Şu anda Bergama müzesinde sergilen-mektedir.

Hamidiye Camisi: Ayvalık'ın tarihsel değerini yansıtan bir cami olarak yapılmış tek özgün yapıttır. Sultan II. Abdülhamit tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılmıştır. Yorgala Oteli'ni yaptıran kişinin zamanın yönetimine armağan etmek zorunda kaldığına ilişkin iddialar da vardır. Kırmızı taştan, kare planla inşa edilmiştir, kubbesi tuğladandır.

Ayazma Kilisesi: Kilisenin adı içinde bulunan suyun kutsal olarak kabul görmesinden gelmektedir. Ayazma kelime anlamıyla kutsal su anlamına gelir. Kilisenin girişi Yunan tapınaklarını anımsatmaktadır. Yapı malzemesi olarak Sarımsak taşı kullanılmış olan kilise bir dönem zeytinyağı fabrikası olarak kullanıldığından farklı eklentiler yapılmış. Bu yüzden iç kısımlarda anıtsal özelliklerini tamamen yitirmiştir.

Şeytan Sofrası: Ayvalık'a hakim büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunan, bakıldığında tüm  ve Midilli Adası'nın manzarası gözüken, üzerinde Şeytan'ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisidir. Yuvarlak bir sofraya benzeyen bu tepe manzarası ve gün batımındaki ambiyansı ile birçok yerli ve yabancı turisti kendine çeker.

Tımarhane Adası: Rumların yaşadığı zamanlarda meyhanesi bol bir köymüş Ayvalık. Halkın %90 içki içen, delisi de bol bir köy.

İşte bu yıllarda içkinin dozunu fazla kaçıranları, Tımarhane adasına götürüp bırakırlarmış. Sürekli ve sert esen rüzgar da akılları başlarına gelenler tekrar halkın arasına karışır;  gelmeyenlerde rüzgarın çıkardığı seslerle biraz daha oyalanırlarmış.

Tımarhane adası günümüzde delililere değil, yeşil doğası ve tertemiz sahili turistlere ev sahipliği yapıyor. Çamlık Koyu'nun sonunda, Şeytan Sofrası'nın eteklerinde ve yarım adanın ucunda yer alan Tımarhane Adası yalnızca adı ile değil, tepede bulunan ilginç kayaları ile de dikkati çekiyor.

Girintili, çıkıntılı ve hemen dibindeki manastırı bir ahtapot gibi sarmış kayalar rüzgarda garip uğultular ve sesler çekiyor, adeta ıslık çalıyor. Adada görülen tek yapı küçük taş manastır. Tımarhane Adası'na, Türkler “Taşlı Manastır” da derlermiş.

Yöredeki bir diğer ilginç doğal güzellik ise Dalyan Boğazı mevkiinin bir başka kıyısında yer alan “Delikli Taş”.

Alibey Adası (Cunda): Ayvalık'ın karşı tarafındaki adaya cumhuriyet öncesinde Rumlar “Kokulu Ada” anlamında Moshinos, Türkler Cunda diyorlardı. Ada'ya sonradan işgalcilere direnen Ali Bey'in adı verildi. Ada eskiden deniz ürünleri ve şarap üretim yeriydi.  Hala bu gelenek sürmektedir. Etrafı çam ve zeytin ağaçları ile donanmıştır. Aynı zamanda bal üretim merkezidir. Çok sayıda kilise ve manastırın çoğu günümüze ne yazık ki ulaşamamıştır. Panaya kilisesinin duvar kalıntılarını ve Agios Yannis'in dört duvarı Cunda'da keşfedilebilir. Ada'da sekiz manastır bulunduğu biliniyor. Ayışığı anlamına gelen Ayios, Dimitrios, Ta Selina özgün yapısı ile dikkati çekiyor. Bu manastırın bulunduğu Partice Köyü eski bir rum köyü. Köyün “Pina” denilen dev boyutlu midyeleri eşsiz lezzetler sunuyor. Papalina adanın özel balığıdır ve iyi bir rakı mezesidir. Tüm deniz ürünlerinin rahatlıkla bulanabileceği Ege'nin ot mezeleri de unutulmazlardandır. Halis zeytinyağı ile sunulan; Radika, Hindibağ, Turp Otu, Arap Saçı, İstifno, Deniz Börülcesi, Mühliye bunlardan bazılarıdır.

Sarımsaklı Plajları: İlçe merkezine 5 km uzaklıktaki Sarımsaklı plajı 8 km. uzunluktadır.

 

 
ayvaliktuncotel.com 2018 © Copyright - Tüm Hakları Saklıdır